Nepl, az nyelvkn नेपाल, Dl-zsia terletn tallhat, India s Kna kztt. Valamint a Himalja hegysgrendszerben (itt van a vilg legmagasabb hegycscsa, a 8850 mter magas Mount Everest) fekszik.
Az orszgot fldrajza szerint hrom vezetre lehet osztani: magashegysg, alacsonyabb hegysg (Pahad) valamint a Terai sksg, ami a Hindusztni-alfldhz tartozik. Ezeket az szakrl dlre tart folyk - vagyis a Kosi, a Narayani s a Karnali - tagoljk. Folyi mind a Gangeszbe mlenek. A Pahad terletn kt hegylnc is hzdik: a Mahabharat Lekh s a Shiwalik-hegysg. Itt tallhat mg emellett a Katmandu-vlgy (नेपाः स्वनिग) is. Ebben a vlgyben tallkoznak zsia si civilizcii, s nagyjbl 130 trtnelmi emlket, hindu s buddhista zarndok helyet ltogathatunk meg itt. Msik vezete, a magashegysg, vagyis a Himalja a terlet szaki rszn van, ez kpezi a hatrt Tibet s Nepl kztt. A vilg legmagasabb hegyei, amik itt lelhetk fel: Lhoce, Makalu, Cs-Oju, Kancsendznga, Dhaulagiri, Annapurna, Manaszlu.

ghajlata alapveten trpusi monszun, de t ghajlati znra tagolhat. Egyik a szubtrpusi (1200 mter alatt), a mrskelt (1200-2400 mter), a hideg (2400-3600 mter), a magashegyi (3600-4400 mter) s az rk h, amit 4400 mter felett tapasztalhatunk. Neplban a tavasz, a nyr, az sz s a tl kiegszl egy tdik vszakkal, ami a monszun nevet kapta. Ez a kontinensek s az cenok eltr hmrsklete miatt jhet ltre. Hasonl mint a tengerparti szl, de sokkal nagyobb terleten hat. Nyron a tenger fell a szrazfld fel halad, s est hoz. Tlen pont fordtva, a kontinens fell a tenger fel fj, ami pedig szraz szelet eredmnyez.
Forrs: wikipedia.hu |