A kutatások és régészeti leletek bebizonyították, hogy ezen a területen már 9000 évvel ezelőtt is élt ember. Nagyjából i.e. 1000 környékén kis királyságok, és nemzetségek szövetkeztek egymással. Ezek közül a Shakya nemzetségi szövetségből származott Siddharta Gautama herceg (i.e. 563-483), akit mindenki Buddha néven ismer. Történelme során több birodalom befolyása alá is került, ilyen például a Maurya Birodalom és a Chalukaya Birodalom. A 15. század végén három királyságra oszlott a terület: Katmandu, Patan és Bhaktapur. Ezeket három évszázaddal később Prithvi Narayan sah egyesítette.
Régen sokkal nagyobb terület volt a birtokukban, mint napjainkban, de a háborúzás során a tibetiekkel és a britekkel több vidéket is elvesztettek (Sikkim, Terai). A belső viszályok sem kerülték el, ugyanis véres összetűzés alakult ki a királynő és Jung Bahadur Rana hadvezér között. A csatát az utóbbi nyerte, majd megalapította a Rana-dinasztiát. Az uralkodó britpárti volt, így a sok segítség gyümölcseként visszacsatoltak területeket a korábban elvett Terai-ból, formális barátság alakult ki Nagy-Britanniával, akik később elismerték Nepál függetlenségét.
A Ranák uralkodásának Tribhuvan király vetett véget, a Nepáli Kongresszus Párttal karöltve. A király és a kormány közti hatalmi harcok miatt lett bevezetve a pártnélküli panchayat rendszer. Ez 1989-ig tartott, utána a Népmozgalom (Jan Andolan) reformokra kényszerítette a monarchiát, így három évvel később többpárti parlament alakult ki. A maoista mozgalmak célja az volt, hogy szocialista népköztársaság legyen, ez pedig polgárháborúhoz vezetett, aminek több mint 12000 halottja volt. A királyi palotában tömegmészárlás történt, Dipendra herceg megölte szüleit, majd magával is végzett azzal az okkal, hogy nem engedték hogy maga válassza ki a feleségét.
Gyanendra hatalomralépése után következett Giridzsa Praszad Koiralát miniszterelnök. 2008 tavaszán a nemzetgyűlés 564 tagja négy ember kivételével úgy döntött, eltörlik a monarchiát, és Nepál független, demokratikus köztársaság lesz. Az uralkodó három hetet kapott, hogy elhagyja a palotát. Így ért véget a 240 éves nepáli királyság kora.
Forrás: wikipedia.hu |