1.1. 24 óra utazás után a Qatar Airways airbusáról leszállva Kathmanduban a szubtrópusi meleg és fülledtség, a rajtunk veszekedő taxiscsürhe és a román-ukrán élményeimre emlékeztető kaotikus és szennyes ősváros mind azt erősitik bennem, hogy ez nem lehet a valódi Nepál, vagyis az, amiről 20 éve kezdtem ábrándozni az iskolai atlasz felett.
1.2. A sima modorú, indiai értelmiségire emlékeztető fiatalember percek alatt megszervezi a túránkat, a transzportot és napi bontású menettervet ad 30 napra előre. Annapurna kör 15 nap hegyi túra, pihenőnap, rövid rafting, Chitwan nemzeti park, Kosi folyótorkolat madárrezervátum, Kathmandu, haza. A nyitott iroda egy burjánzó növényzetű belső udvarra néz, ahol soha nem látott madarak rikoltoznak. Az utcán falusias zsibvásár - Európában kb. a 15. században lehetett ilyen utcán-élés.
1.3. A forgalomban percenként alakul egy fatális helyzet, de mégcsak nem is koccannak. Ezek az emberek aktivak ugyan, de közben szelidek és élettisztelők. Haladni akarnak, de senki sem keménykedik senki rovására. Csak ezt a szabályt tartják be. Ha centiken is múlik minden, biztos, hogy mindenki figyel. Jelzésként szinte folyamatosan dudálnak. Ezek az emberek nincsenek egyedül.
1.4. Ez nem az a Nepál, mert ez nem idegen föld. Ismerős, mert hasonló, mert itt is egyfajta "utolsó óra" válság van, itt is már csak az öregek tudják a régi dalokat. 50 alatt nem érdekli őket a fotózás, afölött tiltakoznak és az égre mutogatnak. Ilyen értelemben Nepál perifériája Magyarországnak is.
1.5. De azért is ismerős, mert teljesen természetes, természeti, úgy hasonul hozzá legjobban az ember, ha semmit sem tesz, épp ellenkezőleg mint mondjuk Japánban, Ausztriában vagy Oroszországban.
2. A valódi Nepál - a hegy
2.1. Mindenki tevékeny, de nem hajszolják agyon magukat. Emberfeletti erőfeszitésekkel hordják a terheket a csak gyalogosan összekötött hegyi falvakon át, de ha úgy esik, órákig pihennek, főzögetnek, füstölnek.
2.2. Gyerekesen egyszerűnek látom az életet itt. Maguk a gyerekek bizalmasak, természetesek. A provincialitásukban semmi eldurvultság sincs. A felnőttkorúak tárgyilagosak a nyitott utcafrontú üzletekben és a hegyi utakon, segitőkészek. Még a legmarconább képű öszvérhajcsér is visszaköszön. ('Námásztéj!') Az öregek merengőek, mint gyerektestű kis majmocskák, guggolva maszatolnak a házak hátsó udvarán. Itt nem keletkezik elszámolnivaló élet-deficit. Semmit sem pótolnak valami mással. Talán ezért van, hogy olyan sok a szép, nyilt arcú ember.
2.3. A történelmi Tibetbe értünk, noha ez Nepál állam, egy imamalmos kapun át. Eddig hinduizmus volt, innentől buddhizmus. Itt már kicsit eldurvultabb, hegyi nép lakik. Füstösebb, kisebb tanyák.
2.4. Elég nehéz a 20 kilós zsákkal mászni itt felfelé. Még csak az 5. nap ez, de az erőfeszités, a meredek ösvények kezdik megszülni számomra a valódi Nepált.
Forrás: prokontra.hu |