• Borsos Béla: Ázsiától Ázsiáig - Tibet - Nepál - India
Ázsia végletekkel jellemezhető temérdek földrész. Borsos Béla, az állatorvos végzettségű ökológus-biológus a nyolcvanas években az ökológiai életformák kutatása során jutott el e földrész három jellemzően különböző országába, kultúrájába és népei közé, Tibetből Nepálon át Indiába. A nem mindennapi kalandok, a fordulat gazdag, sokféle meglepetéssel szolgáló majdnem féléves út beszámolója ez a könyv. Hőse a Himalája januári fagyaitól a monszun előtt álló India embert próbáló hőségéig a természeti viszonyokkal, Nepál volt miniszterelnökétől és India korábbi magyar konzuljától a törzsi népekig és a legrongyosabb, kisemmizett koldusokig a társadalmi viszonyok sajátosságaival ismerkedett. Fanyar humorral és némi öniróniával fűszerezett találkozásait örökíti meg e könyv a földrész legkülönfélébb embereivel, miközben aprólékos leírásában megelevenednek az egzotikus tájak és a sok szeretettel ábrázolt ott lakó emberek, sajátos vonásaikkal, a túlnépesedett országok ezernyi színével.
• Varga Csaba Béla: Nepál harcosai - A gurkák
Varga Csaba Béla könyve a világ legjobb, leghíresebb katonáinak, a gurkáknak a titkait fedi föl előttünk. A legendás nepáli harcosok kétszáz éves története csodás győzelmek, mesés katonai sikerek sorozata. Kik azok a gurkák egyáltalán? Mi különbözteti meg őket más népek katonáitól? Hogyan kerültek angol szolgálatba, mi dolguk volt az első és a második világháborúban? Mit kerestek azután Amerikában, Zairében és Boszniában? És hol vannak, mi a dolguk a 21. században? Nehéz elképzelni, hogy létezik olyan emberi közösség, amelynek tagjai nem ismerik a halálfélelmet. Ahogyan mások nem ismerik például a tériszonyt. Pedig a gurkák ilyenek…
• Veér András: Nepál - A hallgatag hegyek között
„Miként a Kenyáról szóló könyvemben, úgy most is több, pontosabban két nepáli után élményeit kötöm össze, ezek látnivalóit sűrítem egyetlen útnak tűnő élménybeszámolóba. Sokan nem is tudják, hol van Nepál, őszintén bevallom, amíg meg nem érkeztem Kathmandu repülőterére, erről a fantasztikus világról magam sem tudtam sokat.”
• Woynárovich Elekné: Nepál - Az Élő Istennő országa
Nepál alkotmányos királyság Közép-Ázsiában, területe mintegy 140 ezer négyzetkilométer, lakossága 10 millió körül jár. A világ e távoli és igen elmaradott gazdasági viszonyok közt élő országában szerzőnk és családja közel öt évet élt és dolgozott. Férje a FAO szakértőjeként az ország vízgazdálkodása és halállományának növelése érdekében munkálkodott, halastavakat létesített és telepített be, gyerekei pedig hosszú ideig ott jártak iskolába. A szerző, aki művészettörténész és rajztanár, megismerte és most közreadja a nepáli képző- és iparművészetről szerzett ismereteit, de sokrétűen bemutatja e rokonszenves nép történetét és jelenét, nehéz természeti viszonyok között végzett szorgalmas munkáját, vallását és ünnepeit. A Woynárovich család járt Nepál jelentősebb településein; élt Katmanduban, sokszor megfordult Pátanban, Badgáonban, a Himalája hegyei közt és a Mahábhárat Lékh 2800 kanyart leíró szerpentinútjain, eljutott a kínai határra, Kodariba és Darzsilingba, megmászta a Phulcsokot és utazott elefántháton, megismerkedett a magar törzzsel (akik nem rokonai a magyaroknak), részt vett a király temetésén és hivatalos volt hindu esküvőre, beszélgetett zarándokokkal és gurukkal, utazott terepjárón és kis repülőgépen, átkelt hidakon és gázlókon. Nem mindennapi élményeik most szavakban, fényképeken és rajzokon elevenednek meg.
Forrás: moly.hu |